Srovnání editorů fotek pro Android

Protože moc rád fotím a pořízené snímky následně stejně rád upravuji, vyzkoušel jsem už spoustu editorů fotek. Můj netbook s procesorem Intel Atom toho moc neumí, takže fotky upravuji na mobilu pomocí různých editorů pro operační systém Android. Někdo už se mě párkrát ptal, který editor používám. Vyzkoušel jsem jich víc, ale můžu zde rozebrat některé z nich a říct si k nim pár slov a nakonec řeknu, který z nich je nejlepší pro mě.Tady jsou:

unnamed

Photo Editor

Toto je obyčejný základní editor fotek, který obsahuje dost základních funkcí, jako efekty (filtry), ladění barev pomocí křivky, rámečky, korekce, malování, text a tak dále. Ovšem tyto funkce se s některými konkurenčními aplikacemi nemohou měřit. Filtrů tu není moc a přesto, že můžete ručně přidávat a ubírat intenzitu daného filtru (amount), jen těžko se dosahuje dobře upravených fotek. Uživatelské prostředí je odfláknuté a mně osobně se v něm nedělalo moc dobře. Navíc si vývojáři mohli pro načítací animace zvolit jinou barvu než růžovou. Tento kousek je spíš takový rozjezd na začátek, nebolíčto je zdarma.

insta

Instagram

Přestože se jedná o sociální síť původně určenou jen pro uživatele operačního systému iOS (iPhone), může její aplikace fungovat i jako editor fotek. Před nahráním fotky na tuto síť můžete obrázek upravit pomocí přednastavených filtrů. Ty jsou také jedny z nejlepších vůbec. Filtrů není bůhvíjak mnoho a dalších možností nějakých úprav taky moc nečekejte, ale i tak můžete docílit krásných fotek. Aplikace vám sice ořízne fotku na svůj vlastní formát (do čtverečku), ale to se dá považovat za jediné mínus této věcičky. Jakmile fotku upravíte, uloží se vám do vaší galerie a teprve pak se nahraje na síť. Takže můžete Instagram používat také jako editor fotek pro jakékoliv účely. Ještě jednou opakuji, že filtry Instagramu jsou famózní. Stažení aplikace je samozřejmě zdarma.
(můj profil: @yettybigbutt)

pixlr

Pixlr-o-matic

A máme tu tatínka všech foto editorů. Je jedním z nejpoužívanějších aplikací na úpravu fotek a velké oblibě se těší hlavně pro svoji jednoduchost a úpravy v pěti krocích. Prvním krokem si zvolíte fotku, kterou chcete upravovat. Jakmile máte zvoleno, aplikace sama skočí na krok druhý – výběr filtru. Těch jsou obrovská kvanta a nejsou věru špatné. Nedosahují sice takových kvalit, jako například filtry Instagramu, ale zase je větší výběr. Další filtry si můžete stahovat po sadách (některé zdarma, některé placené), až už jich je nakonec tolik, že v nich ztrácíte přehled, což vnímám spíš jako mínus. Po zvolení filtru je na řadě výběr světelného efektu, kterých je taky přehršle a taky jsou stahovat po sadách další a další. Vesměs to jsou ale spíš takové dětské blbůsty, jako že máte přes fotku jiskřičky nebo bublinky, ale najde se i pár zajímavých. Dalším krokem je výběr rámečku, kdy se taky dají dotahovat nové a posledním krokem je buď save nebo share. Mezi kroky můžete samozřejmě přeskakovat a přepínat jak se vám zlíbí. Pixlr-o-matic je jedním z těch lepších editorů, je snadno ovladatelný a jednoduchý. Má jak placenou, tak free verzi.

papercam

Paper Camera

Tato aplikace je u lidí velmi oblíbená. Na fotografiích vytváří efekt, který z obrázku udělá kreslenou skicu. S několika filtry, které máte na výběr, vypadají fotky jako malované tužkou, uhlíkem, či pastelkami na papíře. Na výběr jsou také možnosti měnit tloušťku čar, světlost, či kontrast. Filtrů je však žalostně málo a možností nastavení taky. Můžu říct narovinu, že na to, kolik tato sranda stojí, to neumí žádný zázraky. Mezi uživateli je sice populární, ale i tak se mi zdá, že jsou to vyhozené peníze. Existuje totiž spousta jiných podobných hračiček, které jsou zdarma a nabízejí toho mnohem víc. Paper Cameru nemůžu doporučit. Pokud by někdo přecejen chtěl zkusit, má i free verzi, která toho ovšem umí ještě méně.

stzoo

Streamzoo

Podobně jako u Instagramu, se jedná o sociální síť na sdílení fotek a videí, jejíž aplikace umí před uploadem fotku upravit. Narozdíl od Instagramu má plnohodnotné webové rozhraní, takže můžete fotky sdílet i upravovat i z počítače. Při nahrání fotky vám aplikace prvně nabídne základní úpravy, jako otočení, oříznutí, změna poměru stran, zrcadlové otočení atd. Druhým krokem jsou filtry, které nejsou zas tak špatné, ale pořád nedosáhnou například na ty v Instagramu. Při výběru filtrů můžete taky šachovat s barvami, přidávat rámečky, různě obrázek kroutit nebo roztahovat atd. Obrázek se vám před uploadem (respektive zároveň s ním) uloží do galerie, takže s ním pak můžete dále nakládat dle libosti. Streamzoo je v první řadě sociální síť, ale pokud se vám líbí její filtry a efekty, můžete jej používat jen jako editor. Musíte mít však, stejně jako u Instagramu, zřízený účet.
(můj profil: @Yetty)

unnamed (1)

Painteresque

Není to klasicky vyvedený editor fotek, jak jsou na ně všichni zvyklí, ale věřte, že umí vykouzlit z fotky umělecké dílo. Pracuje jednoduše – spustíte aplikaci, vyberete obrázek, vyberete si jeden z osmi stylů a už jen čekáte, co to s obrázkem provede. Efekt je takový, že fotka vypadá jak obraz malovaný Van Goghem nebo jak stará díla od Picassa. Z fotografie obraz. To je vše. Víc nečekejte. Blbé je, že při vybírání stylů chybí aspoň nějaký náhled, takže jak bude obraz ve finále vypadat zjistíte až je hotový. Tohle by mohlo být vychytanější a ještě přidat víc možností a byla by to bomba. Nicméně i tak jsou obrázky prohnané přes Painteresque nádherné a ty peníze, které stojí (30 Kč) rozhodně nepřijdou nazmar.

pencilcam

Pencil Camera

Je to něco podobného, jako Paper Camera, pouze s tím rozdílem, že zde můžete měnit i pozadí, na kterém má být skic nakreslen. Třeba na zmačkaném papíře, na potrhaném papyrusu atd. Taky je tady více možností nastavení, ale to je lehce přehlédnutelná maličkost. Podle mě dokonce umí udělat hezčí skic než Paper Camera. Na vyblbnutí je to dobrá věc, nebo taky na vyfocení, upravení, uložení do komplu a pak machrování, že to dotyčný namaloval. To je asi všechno. Na nějaké seriózní upravování fotek nemají tyhle aplikace moc význam.

camfunCamera Fun Pro

Jak její název napovídá, jedná se o zábavnou aplikaci se spoustou blbinek. Dají se v ní však najít i nějaké hezké filtry, hodící se pro nějakou konkrétní situaci. Hodně používám třeba efekt Neon nebo Blueprint. Ale jak říkám, hodí se to jen příležitostně. Tato aplikace hází na fotky různé pokroucené efekty, kostkované efekty, filtr, kde máte kůži jako šmoula (efekt Avatar) a spoustu dalších legrácek. Upřímě řečeno, je to věc, bez které bych se bez problémů obešel. Kdo by si chtěl vyzkoušet, je i free verze. Na ovládání je aplikace jednoduchá a přehledná, jen se trochu zadrhává a není zrovna nejplynulejší.

touchup

TouchUp Editor

A už pomalu přecházíme na profi udělátka, ze kterých vychází perfektně nakrášlené fotky. Ovšem je to trochu dřina. Důkazem toho je třeba tento mazel. TouchUp Editor je mobilní obdoba počítačových editorů, jako je třeba Adobe Lightroom pro Windows nebo Darktable pro Linux. Nefunguje tak, že si vyberete filt, fláknete ho na fotku a uložíte. Tady musíte ladit každou věc zvlášť a pěkně se s tím piplat. Uživatelské prostředí je přehledné, ale i tak tam na mě občas vyskakovala jakási čísla a údaje, ze kterých jsem neměl rozum. Máme tu i nějaké přednastavené filtry, ale ty za moc nestojí, gró tohoto editoru je patlat fotky ručně. Šikovný člověk dokáže pomocí této aplikačky udělat krásnou fotku, ovšem bude ho to něco stát. TouchUp totiž stojí skoro 80 Kč. Má i free verzi (TouchUp Lite), ale v té toho zase spousta chybí.

picshopPicShop – Photo Editor

PicShop funguje na stejném principu, jako TouchUp, jen je ještě obohacen o pár funkcí navíc a ladění fotek je ještě vyšperkovanější. Aby také ne, když stojí skoro kilo. Má sice i free verzi, ale tam toho zas tolik neuděláte. V zacházení s tímto kouskem je zapotřebí velké přesnosti a šikovnosti. PicShop je velmi dobrý editor, ale je taky uživatelsky náročný a trvá nějakou dobu než se vám podaří v něm udělat pěknou fotku. Čemu se ale divím je to, že v komunitě není zas až tak populární. Tedy alespoň ne v té androidí. Pokud je někdo hračička, má pevné nervy a smysl pro estetiku a nevadí mu utratit větší peníz za aplikaci, rozhodně bych PicShop doporučil víc než TouchUp.

aviary

Aviary

A dostáváme se k bombám mezi photo editory. Je tu první pán na holení, pan Aviary. Nejen, že je velmi známý a oblíbený, ale on je taky velice dobrý! Aplikace je zdarma a máte v ní implicitně nainstalovanou základní sadu filtrů. Pak si můžete další sady dokupovat. K mání jsou zatím další tři po devatenácti korunách. Nevýhodou Aviary je, že filtry obsahují rovnou i rámečky, které nejdou vypnout. Naštěstí jsou všechny jen decentní. Dále pak můžete s fotkou ještě experimentovat co se týče laděni ostrosti, kontrastu, saturace, podsvícení a tak dále a tak dále. Dál tu máme nastavení teploty barev, ořezy, poměry stran a velikosti, nálepky (legrační klobouk, doutník, knír atd), text, odstraňování červených očí, kazů nebo bělení (je to takové čištění kazů a rozmazaných míst). Aplikace dokonce obsahuje i Meme creator, kde si z něčí fotky rovnou můžete zcela jednoduše vyrobit meme obrázek. Kvalita filtrů se může směle měřit s Instagramem. Aviary se rozhodně pohybuje někde na špici.

picsart

PicsArt – Photo Studio

Tohle je, dámy a pánové, můj favorit. Vzhled uživatelského prostředí je stejný, jako ikona aplikace – tragédie. Na pohled to všechno vypadá úplně otřesně, proto jsem po prvním spuštění PicsArt přemýšlel, jak dlouho bude trvat než tu břečku zase odinstaluju. Pak jsem ale zjistil, co všechno tahle legrácka umí a byl jsem víc než mile překvapen. Máme k dispozici fůru filtrů rozdělených do skupin (Fx, Artistic, Pop Art, Paper,…), z nichž každý je unikátní a velmi kvalitní. Navíc si u každého z filtrů můžete nastavit několik parametrů, jako míra působení filtru, rozmáznutí atd. Troufám si tvrdit, že tyto filtry shodí i takové matadory, jako jsou Instagram a Aviary. Můžu směle říct, že jsem z tohoto editoru úplně nadšený a používám ho ze všech nejvíc. PicsArt taky obsahuje malou sociální síť, kde se můžou lidi chlubit svými výtvory v této aplikaci. Dalším plusem jsou celkem časté aktualizace, přičemž s každou z nich přibývá minimálně jeden nový filtr. Nelekejte se proto vzhledu této aplikace a pokud můžete, sáhněte po ní ještě dnes.

snaptastic

Snaptastic

Představil jsem vám tu editory, které jsou skvělé, dobré, nebo aspoň dostačující. Teď je na řadě jeden, který by se měl obcházet obloukem. Nemá žádné přednastavené filtry, ale pouze šoupací lišty, na kterých si ladíte kontrast, světlost a podobné základní záležitosti. Taky ořez, otočení atd. To by třeba někomu i mohlo stačit, ale není to za devadesát pět korun trochu málo? Proč má k tomuto účelu krátké a citlivé lišty, na které když tlápnu svým tlustým prstem, posunou se libovolným směrem na jakoukoliv stranu? Proč to nejde udělat třeba ladícím kolečkem, jako to má třeba Aviary, kde to jde dobře a po kouscích i nám „tlustoprstým“? Asi bychom toho chtěli moc. Dejte nám kilo a my vám dáme šmejd. Rozhodně nedoporučuju.

cam360

Camera360 Ultimate

Tohle je další vynikající aplikace na úpravu fotek, která má výborné prostředí i možnosti, ale… Mám jeden recept. Vezměte hrnec se zeleným robůtkem. Dejte do něho půl kila dobrého nápadu, 20 dkg potenciálu a pár šikovných vývojářů. Promíchejte a dejte vařit. Až to bude uvařené a dobré, okořeňte několika bugy (chybami), které celou chuť zkazí. Camera360 má krásné možnosti nastavení a výborné filtry, kterých jsou k dispozici velká kvanta. Tuto aplikaci bych dal na stejné místo s aplikací PicsArt, jenže je tu několik chyb, které tento fantastický dojem ničí. Několikrát se mi například stalo, že se mi hotový obrázek neuložil a musel jsem ho patlat znovu od začátku. Nebo se mi fotka zobrazila s jiným filtrem, než s jakým jsem ji uložil. No, budeme doufat, že to vývojáři opraví, protože by to byla škoda. Velmi dobrý editor.

befunnky

BeFunky

Nenechte se zmást, ačkoliv tomu název a vzhled ikony napovídá, není to blbůstka pro hračičky, jako třeba Camera Fun. Je to plnohodnotný a celkem kvalitní editor fotek. Použil jsem ho sice jen párkrát, ale ne proto, že by byl špatný, ale proto, že obrázky neukládá do svojí vlastní složky v galerii, ale hází je mezi ostatní do složky Fotoaparát. To mi celkem vadí, ale to neznamená, že to musí vadit každému. Navíc je to snad jediný mínus, který mě napadá. Filtry jsou na vysoké úrovni, i když na takové pardy, jako jsou Instagram, Aviary, PicsArt nebo Camera360 úplně nedosáhnou. Ovládání je příjemné a přehledné a je to tedy jedna z aplikací, kterou bych v tomto směru klidně doporučil.

zoomfx

Camera ZOOM FX

Tahle věc sice slouží primárně jako alternativa k fotoaparátu, ale má své editovací funkce, takže ji můžeme brát jako editor. Má několik zajímavých filtrů i spoustu blbinek, jako kroucení, vypoulení atd. Taky si můžete stáhnout sadu clipartů známých osobností, které si můžete roubovat na své fotky, takže si můžete podat ruku s Freddiem Mercurym, či sedět u kávy s Mickem Jaggerem. Je to zajímavá věc na hračičky, ale jako pořádný editor fotek bych volil jinou alternativu.

picsplay

PicsPlay

Tento editor má docela velké množství filtrů, ale jsou docela slabé. Když tak nad tím přemýšlím, tak jsem ho použil jen když jsem ho zkoušel, potom už mě nic netáhlo k tomu, abych ho spustil. Má ještě pár možností editace, ale to je klasika, která nikoho na zadek neposadí. Editor této kvality se dá sehnat buď zadarmo nebo maximálně za 18 korun. 75 Kč je podle mě na tak slabý možnosti dost. Pokud chcete vyzkoušet, má i free verzi, ale kupovat tu Pro bych vám rozmluvil.

Jaké je u mě finální pořadí?

Na prvním místě je u mě PicsArt, o druhé se pere Instagram s Aviary a na třetím Camera360. Můžete sami tyhle editory vyzkoušet a toto pořadí třeba bude u vás jiné.

Napsat komentář