Když rekneš hovnu exkrement, smrdět nepřestane

„Morčata. Proč kurva ti šulini zpívají tak sprostě?“ slýchávám docela často po hospodách od podhroužených opilců, debatujících o tomto problému nad zapatlanou sklenkou zvětralé desítky. Jejich debata by sice, co se sprostých výrazů týče, vydala nejméně za sto sprostých textů od Morčat na útěku, ale takoví už lidi prostě jsou. Já přece nic, to jenom oni. Co mi ale nejde do hlavy je to, proč se nad tím někteří tak pozastavují.

Jsou jistá místa, či situace, kdy je slušná a sofistikovaná mluva podmínkou a napadne to člověka automaticky. Jen těžko si dokážu představit, že by byl někdo takový buran, aby na manažerském večírku, kde se servíruje sushi, prohlásil: „Do prdele, ty smradlavý syrový fišle se nedají žrát. Co do toho serou? Šaraticu?“
To asi ne. Člověk se vyjadřuje slušně a taktně.

Ovšem na druhou stranu jsou situace, kde lidi přirozeně používají neslušné výrazy a není to nijak pohoršující. Vezměme si například naše opilce ze začátku článku. Myslím, že uprostřed zaplivané nálevny by se těžko někdo pozastavoval nad každou prdelí, která v rozhovorech padne. A nemusí to být jen opilci v hospodě, můžou to být babky na chodníku před domem, otec nadávající synovi, parta chlapů na lešení, nebo dokonce dva ředitelé velkých firem na soukromém obídku.

Prostě každý mluví, jak mu zobák narost a nikdo se na nikoho za jeho mluvu v jeho přirozeném prostředí nemůže zlobit. Takové ty tlachy papalášů, že zedníci jsou hulváti a tlachy zedníků, že blbí papaláši místo „hovno“ říkají „nikoliv“, jsou irelevantní, protože každý se ve svém prostředí vyjadřuje svým způsobem.

A protože kapela Morčata na útěku vznikla v hospodě pro lidi z hospody, jen těžko by byla k něčemu dobrá, kdyby měla texty podané sofistikovanou mluvou a s odborně filozofickou pointou. Nejvíc mě ale zaráží, že se nad tím pozastavují i lidi, kteří sami mluví jako pasáci z kanálu.

Jsou tu i argumenty, že si tak lidi můžou mluvit kde chtějí, ale ať to necpou do písniček. Nějak mi uniká důvod. Když sprostá slova slyším všude kolem sebe a to i pomalu z reklam na hračky, v čem je horší to mít v písničce? Někdo by mohl namítat, že tak mají možnost to slyšet i děti, které si z toho vezmou špatný příklad. Jenže dnes je doba internetu, takže to záleží spíš na rodičích, jak si ohlídají děti, aby to neposlouchaly. Ono je to v dnešní době ale dost těžké, protože když zakážu malýmu Pepikovi, aby poslouchal Morčata, tak zklesle svěsí hlavu, udělá „hmmm…“, nafoukne se, počká, až se mu dostahuje německé fekal porno a půjde si lehnout a trucovat. Mládež má zkrátka přístup ke všemu a z jejich morálních závad nelze vinit jen kapely se sprostými texty.

Každý ví, co které sprosté slovo znamená a kdy a kde jej použít. Proto bych se nad textem obsahujícím tato slova moc nepozastavoval, protože je to zbytečné a bezdůvodné. Koneckonců, Morčata na útěku nejsou jedinou kapelou, která používá neslušné výrazy ve svých písních. Od Kabátů, přes Alkehol, Tři sestry, Záviše, až po Krucipüsk a spoustu punkových, či rockových kapel, ti všichni si na tom často potrpí.

5 thoughts on “Když rekneš hovnu exkrement, smrdět nepřestane

 1. franciska napsal:

  Písníčky (a literatura) jsou přece něco, co si každý vybírá/poslouchá dobrovolně (Nikdo vás nenutí, tedy dokud se z Vás nestane povinná školní četba :D). Ten článek se mi zdá zbytečně takový moc „obranný“… :)

 2. Yetty napsal:

  Nenutí, to je fakt. Jenom nás lidi ze všech stran bombardují. Ale i tak je mi to samozřejmě jedno, ten článek je jen zamyšlení nad věcí a vysvětlení toho, jak to vidím. Hlubší smysl v tom nehledejme :)

 3. KA3KAZ napsal:

  Můžete ta sprostá slova v písničkách třeba „vypípat“, akorát by z toho vzniklo zajímavý techno :-). Ale vážně: Myslím, že kritika ohledně sprostých slov pochází od závistivců z řad „konformních“ hudebníků, na které však nechodí tolik lidí jako na vás. Sprostý text patří k naší kultuře už od nepaměti a vždy byl nedílnou součástí sešlostí všeho druhu – viz tzv. sprostonárodní písně atd. Ve vašem případě ještě jednu poznámku – a na to dost lidí zapomíná – kromě těch textů vám to taky sakra dobře hraje.

 4. Yetty napsal:

  Tož děkuji :)

 5. Unknown napsal:

  Je to pravda Yetty, je faktem, ze Morcata nejsou zdaleka jedina skupina, ktera ma takove texty a ac je faktem, ze textry byvaji nekdy ostrejsi, tak komu se libi jen hudebni zpracovani, tak se nemusi zamyslet nad vyznamem samotnych slov a brat to jako umelecke dilo…. nebo neposlouchat danou pisnicku vubec. Podle mne je vsak pro tyto lidi mnohem lepsi alternativou pokud si umi odmyslet ta sprosta slova a nedelat z toho vedu, jelikoz jste, vy kluci, hudebne dokonali ;-)

Napsat komentář