Empétrojky vraždí hudbu! … to sotva

S tímto nebo podobným názorem se už musel alespoň jednou setkat každý z nás. Kopírování, vypalování či stahování hudby ve formátu Mp3 zabíjí hudbu. Leckomu se to může zdát na první pohled logické, ale když se na toto téma podívám detailněji, je to vlastně holý nesmysl.

Princip je jednoduchý. Franta, Lojza a Pepa dají dohromady kapelu. Hodí si několik zkoušek u Lojzy ve sklepě, a když se cítí na to, že jsou již připraveni, domluví se na nějakém menším koncertě, kde stojí publikum složené z bratrů, sester, kamarádů a pár štamgastů hospody, kterou kapela navštěvuje. Zanedlouho se kluci dozví, že Frantův kamarád má doma pár mikrofonů a na počítači program pro nahrávání zvuku. Nastěhujou si k němu tedy všechny inštrumenty a nahrají materiál, který pak nahází na CD. No a protože Pepa pracuje v tiskárně, vyrobí potisk bookletu jako malou fušku, desky zkompletují, nacení na sto korun českých a na dalším koncertě je prodávají. Chlapci najednou zjistí, že si pár dalších štamgastů z jejich hospody posílá mezi sebou jejich velký debut v mp3kách a to je rozhněvá. Začnou se snažit všelijak zamezovat tomuto způsobu šíření jejich desky, na koncertech vykřikují do mikrofonů „Žádné stahování! Je to pirátství a zlodějina! Tady si to kupte za stovku a máte origoš!“. A ono se daří. Ovšem po pár měsících pánové zjišťují, že na jejich koncertech, kterých ubývá, už si nikdo CD nekupuje, protože ho už mají všichni, kteří ho chtěli, a publikum se stále nemění, stále je složeno z bratrů, sester a kamarádů, jen těch štamgastů ubylo. Za chvíli se na to kluci vykašlou, protože zjistili, že už nemají kde koncertovat, protože je zná jen bratr, sestra a pár kámošů, a zásoba CDček za stovku se jim válí u Lojzy v kuchyni za kredencí.
Kapela už dneska nevydělává prodejem alb. CDčka si už dnes téměř nikdo nekupuje, protože je pro lidi zajímavější a pohodlnější si například vybrat pár nejoblíbenějších skladeb z jednoho alba, pár z druhého, pak za další ho a dalšího a vytvořit si tak svůj výběr do přehrávače na dlouhé cestování. A přece si nebude kvůli takovému výběru kupovat X originálních, aby si z každého vybral pár songů, nacpal je do přehrávače, nebo mobilu a pak CDčka hodil za skříň, kde vesele ztrouchniví. Už i z logického hlediska je daleko jednodušší si ty Mp3ky rovnou stáhnout, a to rovnou konkrétně ty, které chce. Jak jsem jednou někde četl, pokud by měly být Mp3ky zlodějina, musel by být automaticky zloděj každý, kdo vlastní mp3 přehrávač.

Někteří mainstreamoví interpreti se tomu snaží zabránit všelijakými kampaněmi, ale to mi přijde jako házení hrachu na zeď. Podle mě už by se měli všichni smířit s tím, že už je taková doba. Ano, dnes je holt doba mp3ek a jejich stahování. To je jak kdyby si v devatenáctém století stěžoval handlíř na to, že ty nové věcičky, jimž se říká automobil jsou zlodějina, protože jejich šířením mu klesají prodeje koní a povozů. Všechno se mění a jde kupředu. Nevšiml jsem si například, že by ropné společnosti usilovaly o postavení vynalézání vozidel na solární pohon mimo zákon.

A co tedy zbývá kapelám a muzikantům? Jednoduše by měli dle mého názoru stahování mp3 podporovat. Zní to šíleně? Ano! Ale je to tak! Vraťme se k Frantovi, Lojzovi a Pepovi a jejich kapele. Dneska už na CD kapela nevydělá, na čem tedy? Na koncertech. Na koncertech si kapela vydělá jen tehdy, budou-li na ni chodit lidi. Když na ni budou chodit lidi, pořadatele si ji budou zvát a podle návštěvnosti bude růst i cena za její vystoupení. Aby na kapelu lidi chodili, musí ji odněkud znát. Aby ji znali natolik, aby navštěvovali její koncerty, musí znát její muziku. Její muziku budou znát tak, že se bude šířit mezi masy lidí a budou ji poslouchat (v přehrávačích, mobilech atd.). A nejlepší cestou je podle mě mp3ka a její volné šíření. Pak budou koncerty, a na těch už se najde i víc lidí, kteří si koupí třeba i ten originál.

Tak to dnes je. Myslím, že pravým zabijákem není moderní kopírování mp3ek. Vzpomínám si, jak jsem v době, kdy CD ještě neexistovaly, nahrával stovky stodvacetiminutových kazet z obou stran. Tenkrát to muziku nezabíjelo? Pravým zabijákem je jedno nudné obrovské moře, oceán hudebních žánrů a podžánrů, které se na nás valí odevšud. Miliardy kapel a alb, kde už má dneska každý člověk kapelu, nebo někde zpívá jako sólo zpěvák. Každý už má dnes možnost něco nahrát. Hudba se tak stala spotřebním zbožím, už není tak zajímavá. Za starých časů byly v obchodě s hudbou dva pulty, na každým 5 desek a hotovo. Každý si vybral a koupil, protože nebylo vlastně ani z čeho vybírat.

Takhle to vidím já. Rozhodně bych nic nedával za vinu možnosti stahování hudby z internetu.

9 thoughts on “Empétrojky vraždí hudbu! … to sotva

 1. vitavirgl napsal:

  jojo, tak to už bude. Dneska to můžeš uložit kamkoli a jakkoli, vždycky se to dá nějak okopčit.

 2. Northys napsal:

  Souhlasím s tebou. Navíc odpadá práce s převáděním CD do formátu který „pochroustá“ mobil a nebo přehrávač. A navíc – dobrá kapela má parádní koncerty které ani mp3ka nenahradí, každý je originál.

 3. Internet je celkově zabiják zábavního průmyslu, ale souhlasím s tím, že je to vlastně evoluce a každý se s tím musí nějak vyrovnat :) Asi před třemi lety jsem četl v nějakém hudebním magazínu, že velkým skupinám většinou ještě víc než koncerty vydělávají srandy okolo, jako hrnky, trička atp. Kupci mp3 přehrávačů jsou považováni za zloděje, stejně jako kupci HDD a dalších médii pro digitální obsah v podobě autorského poplatku. Jinak hodně pěkný článek od člověka, co do toho vidí :)

 4. Nedos napsal:

  No vaše první CD se mi dostalo do rukou jako MP3, následně po poslechu se to šířilo firmou, nakonec to hráli i na diskotéce. A tak jste se dostali do podvědomí naší obce :-)

 5. Yetty napsal:

  Tomáš Hejátko: Máš pravdu, zapomněl jsem zmínit ještě merchandise v podobě triček, čepic atd. Z toho kapela taky nějaké příjmy má, protože se stále prodávají víc, než CDčka. Ale je fakt, že ani tohle je neuživí a stejně mají nejvíc peněz z koncertů. Jinak, díky všem za pochvalu a za příspěvky ;)

 6. Robert napsal:

  Obecně mi to trochu připomnělo názor Corey Taylora (frontman Slipknot)
  Dovolím si citovat: „Hodně lidí z průmyslu viní stahování ze současného stavu hudební branže, ale já si spíš myslím, že kdyby většina nové hudby nebyly prostě sračky, lidi by možná hudbu nestahovali zadarmo. Vážně, kdo chce kurva riskovat své těžce vydělané peníze za něco, co je z 98% sračka?“

 7. MPatrick napsal:

  „Nevšiml jsem si například, že by ropné společnosti usilovaly o postavení vynalézání vozidel na solární pohon mimo zákon.“……..u toho jsem se trochu pousmál protože to mi jako dobrý příklad nepříjde (myslím si opak)…..jinak hezký článek:)………..

 8. flegos napsal:

  pro mě hudbu zabíjí to co jsi psal na konci že má dneska kapelu pomalu každá kdo umí hrát a zpívat, trh je přesycený průměrnými a dokonce až podprůměrnými kapelami a těch pár nových které opravdu stojí za to v nich zaniknou protože se na ně ani pomalu nedostane. spousta kapel co slyším hrát v rovkových rádiích mi zní nemastně neslaně a všechny jsou na jedno brdo.. prostě nic osobitého podle čeho by člověk tu kapelu poznal tak jako dřív, když hráli deep purple „mejdni“ judasi sabati atd tak prostě člověk hned poznal že je to ten či onen, ale dneska ? dneska tam začne něco hrát a pět minut se dohaduju s otcem v autě co to je aby jsem na konci zjistili že je to vlastně úplně něco jiného co slyším poprvé v životě… vposlední době už ani nemám náladu snažit se hladat nějaké nové kapely protože obvykle když si to pustím, tak mi to připomíná sto dalších kapel které zní úplně stejně. Toto podle mě zabíjí hudbu.

 9. Divný, přitom o stahování filmů a knih ve formátu PDF nikoho nezajímá…

  Jinak chápu, CDčka jsou relikty minulosti. Ale já bych si je stejně koupil, protože chci podpořit oblíbenou kapelu a říct si, že jsem jejich velkej fanda.

Napsat komentář